"Zapis odwagi"

Nasza historia to zapis odwagi twórców Browaru Obywatelskiego, zapału jego pracowników i kreatywności piwowarów. One naznaczyły to miejsce energią złotego trunku. I kazała odtworzyć tutejsze genius loci.

Na zachód od peronów

Na zachód od peronów dworca kolejowego w Tychach rozpoczyna się w 1895 roku historia Browaru Obywatelskiego. Każdy przyjezdny z przełomu XIX i XX wieku wiedział, że tuż obok dworca spółka piwowarska Brieger Brauerei Aktien Gesellschaft produkuje znamienite piwo. Piwo - rzemieślniczą konkurencję dla ówczesnego potentata, Browarów Książęcych.

Dynamika browarniczej energii

Dynamika browarniczej energii sprawiła, że po pierwszym roku działalności zawarto z największym w ówczesnej Europie Browarem Książęcym konwencję o jednolitych cenach piwa w detalu. Współzawodnictwo zakończyło się w roku 1918, gdy Obywatelski przeszedł pod zarząd księcia Hochberg von Pless, właściciel Książęcego. W lutym 1939 powstała spółka akcyjna, którą stworzyły: Browar Obywatelski w Tychach, Browar Książęcy w Tychach oraz Browar Piwa Słodowego w Siemianowicach Śląskich .

Wojenne sacrum

W okresie międzywojennym piwo produkowano tu pełną parą – rocznie rozlewano od 40 do 50 tysięcy hektolitrów złotego trunku. Podczas drugiej wojny światowej nakaz wysadzenia browaru otrzymali Bawarczycy, dla których piwo to sacrum. Dla niepoznaki zniszczonych zostało jedynie kilka pomniejszych zabudowań. Browar przetrwał.

"Upaństwowienie"

Już w 1945 roku wznowiono w nim produkcję słodu, a pięć lat później także piwa. Jednocześnie zakład stał się browarem państwowym, podlegając Browarowi Książęcemu. Usamodzielnił się w roku 1950 i kolejno znajdował się w strukturze Państwowego Zjednoczenia Przemysłu Piwowarskiego w Zabrzu, Tyskich Zakładów Piwowarskich oraz Górnośląskich Zakładów Piwowarskich.

Finał, który jest początkiem

 
W styczniu 1980 roku stał się częścią Zakładów Piwowarskich w Tychach. A od 13 lipca 1992 roku jednoosobową spółką Skarbu Państwa Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Pięć lat później, mimo kolejnych modernizacji, w Browarze Obywatelskim przestano produkować piwo. Kompleks zabudowań trafił w ręce prywatnego inwestora, Mokwa Group.
 

Powrót do źródeł

Dzisiaj, stojąc na dworcu kolejowym w Tychach, znowu patrzymy na Browar Obywatelski, w którym częstuje się gości znakomitym piwem o rzemieślniczej recepturze, specjalnie dla tego miejsca stworzonej ponad sto lat temu. Czas zatoczył koło.